09123436480

تلفن پشتیبانی شرکت

8 الی 18

تماس تلفنی طول هفته

آزمایش التراسونیک بتن

تست التراسونیک بتن

یکی از آزمایشاتی که در سازه های مختلف از جمله ساختمان ها، پل ها، سازه های عمرانی و بسیاری از سازه های دیگر بر روی بتن انجام می شود آزمایش التراسونیک UT است. این آزمایش برای نظارت بر وضعیت بتن و بررسی عیوب آن انجام می شود. در ادامه از سایت ژئوکاو قصد داریم مختص این آزمایش بیشتر صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

آزمایش التراسونیک بتن | آزمایش غیر مخرب بتن

تست التراسونیک UT

آزمایش التراسونیک یکی از آزمایشات غیر مخرب است و مبتنی بر امواج فراصوتی بوده که این امواج از محدوده شنوایی ما خارج است. برای تشخیص عیوبی مانند خوردگی ها، ترک ها،حفره ها و بسیاری از عیوب سطحی و زیر سطحی درون قطعه از آزمایش التراسونیک استفاده می شود. امواج فراصوتی توسط مبدل یا ترنسدیوسر تولید می شود و به داخل قطعه منتقل داده می شود انعکاس این امواج باعث ثبت داده هایی می شود که می تواند عیوب بتن را مشخص سازد. این اطلاعات به کارشناسان و متخصصین کمک می کند تا در خصوص عملکرد، نیازها و روش های تعمیرات و بازسازی سازه های بتنی تصمیم درستی بگیرند. آزمایش التراسونیک به هیچ عنوان باعث تخریب بتن نمی شود و این یکی از ویژگی های مثبت این تست به حساب می آید که ما می توانیم بدون تخریب به عیوب داخلی بتن پی ببریم و درصدد رفع آن بر آییم.

نحوه کار تست التراسونیک

آزمایش التراسونیک با امواج فراصوتی انجام می شود به این صورت که امواجی با دامنه بین ۵ تا ۲۵ مگاهرتز، توسط یک مولد صوتی به قطعه مورد آزمایش فرستاده می شود. این امواج  حین بر خورد به ناپیوستگی ها و عیوب سطحی و زیر سطحی بازتاب شده و این بازتاب ها توسط مولد صوتی دریافت می گردد سپس به پالس های الکتریکی تبدیل شده و در صفحه نمایش به صورت یک سیگنال ظاهر خواهد شد. مهندسین با بررسی این سیگنال ها به اطلاعات مختلفی از قبیل مکان، عمق، ابعاد و نوع عیب دست پیدا می کنند.

آزمایش التراسونیک و تعیین ترک های بتن

یکی از کاربردهای تست التراسونیک که بسیار مهم و حیاتی است تعیین ترک های بتن است. از آنجایی که پالس های تست التراسونیک بتن در هوا  قادر به حرکت نیست از این رو وجود ترک یا حفره در مسیر آنها، باعث افزایش طول مسیر پالس ها می شود و پالس ها ضعیف خواهند شد. بوجود آمدن چنین وضعیتی نشان دهنده معیوب بودن قطعه است.

تست التراسونیک بتن

نکته ای که در انجام این تست وجود دارد این است که امواج برشی از میان آب نمی توانند عبور کنند، بنابراین انجام این تست برای حفره ها و ترک هایی قابل اجراست که پر از آب نبوده باشند.

تست التراسونیک و تعیین یکنواختی بتن

یکی دیگر از کاربردهای تست التراسونیک تعیین یکنواختی بتن است. برای این منظور سرعت پالس ها مورد بررسی قرار می گیرد و از دل آن اطلاعات مفیدی در مورد تغییر پذیری استانداردهای ماده به دست می آید. فواصلی که تست التراسونیک بتن بر روی آن صورت می گیرد برای قطعات بزرگ یکنواخت،یک متر در نظر گرفته می شود و در حالی که برای قطعات کوچک و ناهمگون این فاصله کمتر است. باید گفت که دقت نتایج خروجی به فواصلی که تست التراسونیک بتن بر روی آن صورت می گیرد بستگی دارد. مقادیر به دست آمده از سرعت پالس التراسونیک به شکل نمودار ستونی نمایش داده می شود که موجب سهولت فرآیند تشخیص می گردد. بتنی که کیفیت خوبی داشته باشد یک خیز کاملا مشخص در توزیع را نشان خواهد داد.

مشاوره رایگان و ارتباط مستقیم با کارشناس اصلی

با تکیه بر دانش فنی و اجرایی مهندسین دانشگاه های معتبر کشور

هدف از آزمایش UT بتن چیست؟

آزمایش التراسونیک بتن

آزمایش التراسونیک و مقاوم سازی ساختمان

به کمک آزمایش اولتراسونیک بتن می توان اطلاعاتی درباره ی مقدار ترک ها ، ابعاد و عمق آنها به دست آورد . بررسی نتایج حاصل از آزمایش اولتراسونیک بتن به مهندسان کمک می کند تا بهترین روش مقاوم سازی ساختمان و همچنین تقویت سازه های بتنی را ارائه دهند. همچنین با تست اولتراسونیک بتن می توان به بررسی و ارزیابی کیفی عملیات مقاوم سازی صورت گرفته بر روی بتن نیز پرداخت. به این صورت که بعد از عملیات مقاوم سازی امواج عبور داده می شوند و از  آنجایی که سرعت صوت در محیط های مختلف متفاوت است می توان عیوب و ناپیوستگی های درون قطعه را تشخیص داد. این آزمایش به طراحان و کارشناسان امکان تصمیم گیری در زمینه طرح های مقاوم سازی و تقویت و یا صحت سنجی عملیات های انجام شده را خواهد داد. آزمایش التراسونیک در سراسر جهان مورد قبول بوده و ابزار سبک و قدرتمند مناسبی بوده که به راحتی قابل اجراست.

هزینه انجام آزمایش التراسونیک

با توجه به کاربرد های مختلفی که آزمایش التراسونیک دارد و در مطالب فوق نیز به آن اشاره کردیم، هزینه این آزمایش به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله این عوامل نوع دستگاهی که مورد استفاده قرار می گیرد، تعداد دفعات انجام آزمایش و همچنین مسلح یا غیر مسلح بودن نمونه تحت آزمایش است. بنابراین هزینه نهایی تست التراسونیک ممکن است در پروژه های مختلف متفاوت باشد به همین منظور بهتر است  از مهندسین در این حوزه مشورت بگیرید و هزینه انجام تست را جویا شوید. آزمایش التراسونیک برای تخمین مقاومت بتن و بررسی وجود ترک، بدون تخریب نمونه مورد آزمایش است که مناسب ترین روش برای این منظور به حساب می آید که سرعت عمل بالایی نیز دارد. به همین دلیل می توان گفت هزینه آن مقرون به صرفه تر از روش های تخریبی است.

مزیت های آزمایش التراسونیک بتن چیست؟

  • برای انجام آزمایش التراسونیک نیازی به تخریب سازه نیست.
  • انجام این تست در شرایط مختلف آب و هوایی قابل اجراست.
  • با این آزمایش می توان در مدت زمان کوتاهی کیفیت بتن را تشخیص داد.
  • تفسیر نتایج به دست آمده از آزمایش التراسونیک آسان است.
  • توسط آزمایش التراسونیک امکان تخمین مقدار مقاومت فشاری بتن وجود دارد.

مواردی که گفته شد از مزایای آزمایش التراسونیک است و می توان این آزمایش را جزو آزمایش های مهم و آسان تلقی کرد که تفسیر آن نیز راحت است.

قابلیت های دستگاه تست التراسونیک بتن

دستگاه التراسونیک می تواند پالس های الکترونیکی ایجاد کند و به وسیله مبدل های فرستنده آنها را به صورت امواج ارتعاشی با فرکانس بین 20 تا 50 کیلوهرتز در بیاورد. این امواج از بتن عبور داده می شود و سپس توسط مبدل گیرنده به صورت سیگنال الکتریکی تولید می شود. این مدت زمان برای عبور امواج توسط این دستگاه اندازه گیری و ثبت می شود. دستگاه التراسونیک توانایی اندازه گیری سرعت پالس التراسونیک در داخل ماده با فرض مشخص بودن فاصله بین پراب ها را دارد. همچنین می تواند زمان مورد نیاز جهت عبور پالس التراسونیک از ماده را بسنجد. از قابلیت های این دستگاه سنجش چگالی ماده مورد تست و سرعت برشی آن است. دستگاه تست التراسونیک بتن قابلیت ذخیره سازی تمام اطلاعات تست ها و نمودارها را دارد از این رو نتایج آن بسیار دقیق و درست است.

ژئوکاو مرکزی معتبر برای انجام آزمایش التراسونیک

ما در تیم ژئوکاو تلاش کردیم تا در مورد آزمایش التراسونیک بیشتر توضیح دهیم و مراحل و مزایای آن را بازگو کنیم. این آزمایش از جمله آزمایش های غیر مخرب است که نیازی برای تخریب سازه نیست از این رو طرفداران زیادی دارد. در این آزمایش زمان عبور امواج التراسونیک شرایط داخلی ناحیه مورد تست را مشخص می سازد و هرچه زمان عبور از یک مسیر مشخص بیشتر طول بکشد نشان دهنده بتنی با کیفیت پایین و معیوب است و هرچه زمان عبور کمتر باشد نشان دهنده بتن باکیفیت خواهد بود. برای انجام این تست نیاز به افراد متخصص و دستگاه های با دقت بالا هستیم که پیشنهاد می کنیم برای به دست آمدن نتایجی دقیق و درست و تفسیر آن حتما از یک مجموعه با سابقه و قابل اعتماد بهره بگیرید. ما برای این منظور مجموعه ژئوکاو را به شما معرفی می کنیم که از به روز ترین دستگاه ها و مهندسان مجرب بر خوردار است و  دقت نتایج آزمایش را تضمین خواهد کرد. برای ارتباط با این مجموعه می توانید با شماره تلفن های موجود در سایت تماس حاصل بفرمایید.