09123436480

تلفن پشتیبانی شرکت

8 الی 18

تماس تلفنی طول هفته

آزمایش CBR

آزمایش سی بی آر | CBR

آزمایش cbr یکی از انواع آزمایش خاک است که به منظور تعیین میزان ظرفیت باربری خاک به انجام می رسد و یکی از آزمایش های مهم در زمینه راه سازی است. به همین منظور قبل از استارت پروژه های راهسازی من جمله ساخت جاده، باند فرودگاه و غیره از این آزمایش استفاده می شود تا میزان ظرفیت باربری لایه های خاک به دست آید. در این محتوا از ژئوکاو قصد داریم تا به طور دقیق تری به تشریح این آزمایش و کاربردهای آن بپردازیم. همراه ما باشید.

آزمایش CBR

آزمایش cbr چیست؟

به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم، آزمایش cbr برای اولین بار در اداره بزرگراه کالیفرنیا به انجام رسید. هدف از انجام این آزمایش نیز این است که میزان مقاومت خاک و ظرفیت باربری آن تعیین شود تا به هنگام ساخت و ساز و انجام پروژه های راه سازی مشکلی از قبیل ریزش خاک به وجود نیاید. همینطور مشخص شود که تا چه اندازه میتوان به خاک مورد نظر فشار وارد کرد و میزان مقاومت خاک در برابر نشست را می توان از طریق این آزمایش تخمین زد.

نحوه انجام آزمایش CBR به چه صورت است؟

قبل از استارت آزمایش CBR باید نمونه ای از خاک مورد نظر را مرطوب کرده و متراکم سازی کنید. برای این کار باید نمونه خاک را از الک شماره ۴ رد کرده و به آن مقداری آب اضافه کنید تا مرطوب شود. دقت داشته باشید که این رطوبت باید به تمامی بخش و لایه های نمونه، پخش شود. سپس می توانید به دو صورت اقدام به انجام آزمایش کنید. در صورت اول می توانید اجازه دهید تا خاک اشباع شود و سپس CBR را شروع کنید. در مورد دوم نیز خاک را درون قالب مخصوص ریخته و سریعا آزمایش را شروع می کنید. در ادامه نحوه انجام هر کدام از این دو روش را توضیح خواهیم داد.

روش انجام آزمایش CBR بر روی خاک اشباع شده

در این روش طبق همان اصول اولیه یعنی مرطوب و متراکم کردن خاک پیش می رویم. سپس نمونه را درون قالب مخصوص ریخته و آن را وزن می کنیم. بعد از این که قالب و نمونه درون آن را وزن کردید یک دیسک مشبک بر روی آن قرار دهید. سپس نمونه خاک مورد نظر را به طور کامل درون آب قرار دهید. به طوری که درون آب غرق شود. اکنون دستگاه سنجش تورم را به درجه صفر رسانده و شروع به انجام CBR نمایید. برای قرائت مقادیر تورم باید در فواصل 0، 1، 2، 8، 12، 24، 36، 48، 72، 96 ساعت اقدام به این کار کنید.

آزمایش CBR

نمونه خاک را بعد از اینکه 96 ساعت در آب قرار گرفت از آن خارج کرده و دیسک یا صفحه مشبک را از روی نمونه بردارید. حدود یک ربع تایم و زمان دهید تا آب اضافی به طور کامل از خاک خارج شود. اکنون مجددا نمونه خاک به همراه قالب را وزن کنید. سپس صفحه مشبک و یا سرباری را روی آن قرار دهید که حدود 4.5 کیلو گرم وزن داشته باشد. بعد از آن باید قالب نمونه خاک را روی دستگاه سی بی آر قرار داده و آن را به پیستون نزدیک کنید. توجه داشته باشید که گیج های نفوذسنج و نیروسنج صفر باشد و قالب خاک را با سرعت 1.27 میلی متر بر دقیقه بالا بیاورید. سپس نیروی آن را قرائت کنید. این کار هر دقیقه به مدت 15 دقیقه انجام شود. نفوذ تقریبی نیز باید 12.5 میلی متر باشد. برای تعیین درصد رطوبت نیز باید از قسمت میانی نمونه و از زیر قسمت فشرده آن اقدام به نمونه برداری کنید.

انجام آزمایش CBR بر روی نمونه خاک خشک

دستور انجام این آزمایش به غیر از اشباع کردن با روش بالا یکی بوده و تنها تفاوت آن است که در ابتدا باید نمونه خاکی به وزن 5.5 کیلو گرم جدا کرده و از الک 19 عبور دهید. سپس باید آن خاک را جدا کرده و درصد رطوبت آن را طبق آزمایش تراکم خاک به دست آورید. بعد از این مرحله مجددا مانند روش CBR روی خاک اشباع، نمونه را داخل قالب ریخته و آن را وزن کنید. سرباری به وزن 4.5 کیلو بر روی نمونه قرار داده و تمامی مراحل گفته شده در روش قبل را بعد از این مرحله به صورت مو به مو انجام دهید.

مشاوره رایگان و ارتباط مستقیم با کارشناس اصلی

با تکیه بر دانش فنی و اجرایی مهندسین دانشگاه های معتبر کشور

نحوه انجام آزمایش CBR در محل

در برخی مواقع به دلیل شرایط خاصی باید تست سی بی آر در خود محل به انجام برسد. عمدتا دلیل این کار با خاطر شرایط زیر است:

  • درشت دانه بودن خاک و عدم نمونه گیری درست
  • نامتعادل و ناکافی بودن میزان رطوبت خاک
  • رطوبت خاک اشباع شده بالای 80 درصد باشد

در این مواقع، آزمایش CBR بر روی همان خاک دست نخورده محل با میزان رطوبت اولیه خود به انجام خواهد رسید.

چه عواملی بر روی نتیجه CBR تاثیر می گذارد؟

نتیجه به دست آمده از این آزمایش و عدد سی بی آر تحت تاثیر عوامل و شرایط مختلفی نظیر خاک مورد نظر و جنس آن تحت تاثیر قرار می گیرد. برای درک بهتر شما در ادامه به نمونه از مهمترین موارد تاثیر گذار بر روی CBR اشاره خواهیم کرد.

01

میزان تراکم خاک

هر چقدر که میزان تراکم خاک مورد نظر بیشتر باشد عدد سی بی آن آن نیز بالاتر خواهد بود و بالعکس.

02

جنس خاک

اصولا خاک های ریزدانه از مقدار ظرفیت باربری کمتری برخوردار بوده و خاک های درشت دانه از ظرفیت باربری بیشتری برخوردار هستند.

03

وزن مخصوص خاک

عدد سی بی آر به وزن مخصوص خاک وابسته بوده و هر چقدر که وزن خاک بالاتر باشد میزان CBR نیز بیشتر می شود.

تجهیزات مورد نیاز برای انجام آزمایش CBR

به منظور انجام آزمایش CBR به تجهیزات مخصوصی نیاز است. این وسایل و تجهیزات به ترتیب زیر هستند:

آزمایش سی بی آر cbr

مرکز ژئوکاو، آماده انجام آزمایش CBR

در این محتوا در خصوص آزمایش CBR و نحوه انجام آن خواندید و اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست آوردید. اگر برای استارت پروژه های راهسازی خود نیاز به انجام تست سی بی آر هستید باید این کار را به یک تیم قوی و حرفه ای بسپارید تا این آزمایش به صورت کاملا صحیح و اصولی به انجام برسد و نتیجه درستی را ارائه دهد. تیم مهندسی ژئوکاو که سابقه طولانی و درخشانی در زمینه انجام انواع آزمایش و مطالعات ژئوفیزیک و مکانیک خاک را دارد می تواند آمادگی کامل خود را مبنی بر انجام این آزمایش و ارائه راهنمایی های لازم در خصوص آن را به شما، اعلام کند. شما می توانید با مراجعه به سایت ما با شماره های درج شده تماس گرفته و راهنمایی و شرایط دقیق دریافت خدمات مورد نظر خود را از مشاورین ما دریافت نمایید.