09123436480

تلفن پشتیبانی شرکت

8 الی 18

تماس تلفنی طول هفته

گرانی سنجی | ثقل سنجی (گراویمتری)

آزمایش ثقل سنجی و روش گرانی سنجی یکی از قدیمی ترین روش های ژئوفیزیکی است که برای تشخیص محل تجمع مواد معدنی مختلف و نیز از آن به عنوان یکی از اساسی ترین روش های اکتشاف نفت استفاده می شود. اساس این روش بر پایه اختلاف در میدان ثقلی اندازه گیری شده در نقاط مختلف بنا شده است. به طور کلی تفاوت چگالی سنگها و رسوبات متفاوت روی میدان گرانشی آن ماده نسبت به توده های همجوار تاثیر گذاشته و این تفاوت توسط دستگاه گراویمتر در آزمایش گرانی سنجی تشخیص داده شده و به کمک افزار تخصصی مدل سازی شده و به کمک این موارد به تشخیص نسبتا دقیقی نسبت به آنومالی های زیر سطحی همچنین نوع توده های سنگی، رسوبی زیر سطحی خواهیم رسید.

برای مشاوره در خصوص خدمات ژئوفیزیک، مطالعات ژئورادار، GPR، با کارشناسان ژئوکاو تماس حاصل فرمایید.

گرانی سنج | ثقل سنجی (گراویمتری) انجام آزمایش توسط تیم خبره ژئوکاو

تجهیزات گراویمتری

شرکت زمین کاو بنیان با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و نرم افزارهای کاربردی مختلف و با بهره گیری از کادری مجرب مطالعات زیر سطحی ژئوفیزیکی در خصوص گراویمتری را برای شما عزیزان به انجام رسانده و عموما برای راستی آزمایی نتایج حاصله از تلفیق داده های حاصله با سایر روش های ژئوفیزیکی داده هایی با درصد خطای بسیار پایین خدمت عزیزان ارائه می دهد. یکی از تجهیزات گراویمتر CG-6 ساخت کمپانی SCINTREX است که مشخصات این دستگاه به شرح زیر است:

Fused quartz using electrostatic nulling Sensor Type
0.1 microGal Reading Resolution
< 5 microGal Standard Deviation
World wide (8,000 mGal without resetting) Operating Range
< 20 microGal/day Residual Long-Term Drift (static )
< 200 microGal/day UNCOMPENSATED DRIFT
± 200 arc sec Range of Automatic Tilt Compensation
Typically < 5 microGal for shocks up to 20 g Tares
Tide, instrument tilt, temperature, noisy sample filter, seismic noise filter, drift Automated Corrections
Standard < 3 m GPS Accuracy
With Optional Handheld Tablet with Bluetooth Touch Free Operation
2 X 6.8 Ah (10.8 V) rechargeable lithium smart batteries. Full day operation at 25 °C (77 °F) Battery Capacity
5.2 Watts at 25°C (77°F) Power Consumption
-40 °C to + 45 °C (-40 °F to 113 °F); Optional high temperature version to +55 °C (131 °F) Operating Temperature
USB and Bluetooth Digital Data Output
21.5 cm(H) x21 cm x 24 cm (8.5 in x 8.2 in x 9.4 in) Dimensions
5.5 kg (12 lbs) including batteries Weight
• CG-6 Autograv™ Gravity Meter • CG-6 Tripod • 2 Rechargeable Smart Batteries • Battery Charger • Power Supply and USB Cable • Transit Case • User Manual • Spare Parts Kit • Carry Bag Standard System Contains
• Tablet Computer w/Lynx LG Land Gravity Software • High-Temperature (HT) Meter Option • Cold Weather Survey Accessories • Surveyor’s Backpack • Spare Meter Batteries • Spare Tablet Batteries • Trident Gradient Tripod • Spare Battery Caps AVAILABLE OPTIONS AND ACCESSORIES

 

دستگاه گراویمتر مورد استفاده شرکت زمین کاو بنیان

آزمایش گرانی سنجی (گراویمتری) | آزمایش ثقل سنجی
CG-6 Autograv

کاربردهای روش گرانی سنجی و گراویمتری

کاربردهای روش گراویمتری (ثقل سنجی) در ژئوفیزیک بسیار گسترده و کاربردی است، از جمله موارد استفاده می توان به اکتشاف نفت و گاز، اکتشافات معدنی، مطالعات ژئوتکنیک و همچنین مطالعات باستان شناسی اشاره کرد که در زیر به اختصار با جزئیات بیشتری کاربردها و مزایای این روش ژئوفیزیکی را خدمت شما ارائه می دهیم:

مشاوره رایگان و ارتباط مستقیم با کارشناس اصلی

با تکیه بر دانش فنی و اجرایی مهندسین دانشگاه های معتبر کشور

اکتشاف نفت و گاز

ثقل سنجی، گرانی سنجی (گراویمتری) می تواند برای شناسایی محل گنبد نمکی به کار گرفته شود که تاثیر بسزایی در مخازن هیدرو کربوری(نفت و گاز) داراست. به طور کلی اندازه گیری تغییر چگالی در مخزن نفت می تواند در فرآیند بازیابی و احیا نفت و گاز کمک بسزایی کند.

اکتشاف معدن

ثقل سنجی(گراویمتری) رسوب های سولفیدی آتشفشانی در ارتباط با نهشته های نیکل و سازندهای آهن دار و سایر کانی های فلزی را می تواند تشخیص دهد. همچنین اندازه مخازن اکتشافی نیز توسط آنومالیهایی که با توده های پیرامونی ایجاد می کند قابل تشخیص است.

نقشه های زمین شناسی

اطلاعات برون آمده از داده های ثقل سنجی(گراویمتری) می تواند به ترسیم نقشه های مختلف زمین شناسی کمک بسزایی کند همچنین اطلاعات قابل اتکایی برای تهیه مقاطع و کراس سکشن های زمین شناسی ارائه دهد.

مهندسی عمران

در مهندسی عمران ثقل سنجی(گراویمتری) برای مطالعات استحکام و یکپارچگی جاده ها، سدها و سازه های استراتیژیک استفاده می شود. همچنین از این روش برای شناسایی دایکها و سیل ها و شناسایی نواحی سست زیرسطحی نیز می تواند استفاده شود.

ژئوتکنیک

ثقل سنجی می تواند خلل و فرج و حفره ها، فرو چاله ها، شکافهای عمقی و سطوح ناپیوستگی زیر سطحی را شناسایی کند.

مطالعات گرانش منطقه ای

ثقل سنجی (گراویمتری) می تواند نوع سنگ، تراکم خاک و خوص ژئو مکانیکی توده های زیر سطحی و همچنین وجود و عمق  آب های زیر زمینی را تعیین کند.

نقشه ژئوئید

با اندازه گیری آنومالی های گرانشی در سطح زمین، تصحیحات دقیق تر برای داده های GPS به منظور بدست آوردن موقعیت بهتر ارتفاعی بدست آید.

باستان شناسی

ثقل سنجی (گراویمتری) برای تعیین محل دیوارها، ساختمان و اشیاء بزرگ و مقبره های مدفون می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه گرانی سنج | ثقل سنجی (گراویمتری)

دستگاه گرانی سنج CG-6 دقیق و سریع

دستگاه تیم ژئوکاو دقت استاندارد 1 میکروگال با انحراف استاندارد کمتر از 5 میکروگال دارد. این دستکاه گرانی سنج سریع، سبک و بسیار دقیق است. دقت استاندارد این دستگاه 1 میکروگال است که با انحراف استاندارد کمتر از 5 میکروگال این دستگاه را به یکی مطمئن ترین دستگاههای هم اکنون ایران مبدل کرده است. این دستگاه با داشتن سنسور قوی، کاهش نویز عالی، نمایشگر گرافیکی بزرگ، صفحه کلید عدد و الفبایی، تراز خودکار، تصحیحات توپوگرافی، باطری های هوشمند، فرمت های قابل انعطاف داده ها، یکی از سبکترین و دقیق ترین دستگاه های گراویمتری ساخته شده در دنیا است.

کاتالوگ دستگاه گرانی سنج

برای مشاوره در خصوص خدمات ژئوفیزیک، مطالعات گراویمتری، ثقل سنجی، گرانی سنجی، به کارشناسان ژئوکاو تماس حاصل فرمایید. 02122911694 ، 09123436480